Zaproszenie na rok 2019

Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB w Zieleńcu

28 lipca 2019 zapraszamy do Zieleńca w Dusznikach-Zdroju na Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”.

W ostatnią niedzielę lipca już po raz 12. spotykamy się w Zieleńcu. Trasa mini dostępna także dla dzieci i debiutantów to 28 km z niewielkimi trudnościami technicznymi i 600 m przewyższenia. Natomiast nowa trasa mega 48 km jest bardziej wymagająca technicznie i kondycyjnie niż w poprzednich latach, z wieloma stromymi podjazdami i 1350 m przewyższenia. W dużej mierze biegnie przez atrakcyjne, malownicze odcinki Gór Bystrzyckich.

Nasz wyścig został wpisany do oficjalnego kalendarza Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, więc na tym odcinku mają szansę sprawdzić się także zawodnicy z licencją, którzy chcą powalczyć o tytuł Mistrza/Mistrzyni Dolnego Śląska w Maratonie MTB.

Zachęcamy do udziału także całe rodziny, niezależnie od wieku. Proponujemy klasyfikację rodzinną i kategorie dla najmłodszych: MD, KD (do 12 lat), M0, K0 (13-15 lat). Wytrwałych zapraszamy na cały Zieleniecki Weekend Rowerowy, szosowo-górski: 27 lipca w Zieleńcu zostanie rozegrany Klasyk Kłodzki (Puchar Polski w Maratonach Szosowych, cztery dystanse: giga, mega, mini, rodzinny), a 28 lipca - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Opłaty od lat są bez zmian. Memoriał upamiętnia Artura Filipiaka „Fisha”, naszego przyjaciela i entuzjastę kolarstwa górskiego. Profesjonalną obsługę obu imprez zapewnia Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej.

Mistrzowie 2018

Aleksandra Podgórska i Gracjan Krzemiński zostali mistrzami Dolnego Śląska w MTB podczas XI Otwartych Mistrzostw Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”.

Aleksandra Podgórska, 24-latka z Bielawy jeździ w SGR Specialized. Jest w kadrze Polski w kolarstwie XC i udział w Zieleńcu potraktowała jako start treningowy przed Mistrzostwami Europy w Glasgow w sierpniu. - Rodzice też uprawiają kolarstwo górskie i bardzo mnie zachęcali, ale nie byłam zainteresowana. W końcu spróbowałam, przed siedmiu laty i wciągnęło mnie na dobre. Lubię rywalizację i satysfakcję na podium - opowiada mistrzyni. W Zieleńcu jest po raz drugi. - Jestem pozytywnie zaskoczona: spodziewałam się, że trasa będzie łatwa, a tymczasem wymagań nie brakowało. Podjazdy były wymagające fizycznie i technicznie: skały, kamienie, korzenie. Lubię takie wyzwania - dodaje Aleksandra Podgórska, która pokonała dystans mega w 2 godz. 22 minuty.

Gracjan Krzemiński, 34-latek z Polanicy-Zdroju startuje w Zieleńcu od pierwszej edycji. - To dla mnie ważne zawody, bo organizuje je Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej, pierwszy klub kolarski, z którym byłem związany – mówi zawodnik Mitsubishi Materials MTB Team. Uważa, że tegoroczna trasa jest najlepszą w historii zawodów: mało szutrów, dużo odcinków trudniejszych niż w poprzednich latach. - Najbardziej wymagający, wydolnościowo i technicznie, był siedmiokilometrowy podjazd z Dusznik-Zdroju na Orlicę, pełen korzeni i dziur. To właśnie się najlepiej wspomina.

Trasa mega była trudniejsza, a trasa mini nieco łatwiejsza niż poprzednio. To dobry kierunek, dzięki temu szansę na start mają osoby z różnymi możliwościami - uważa mistrz, który przyjechał z czasem 2 godz. 11 min. Na co dzień prowadzi w Polanicy-Zdroju serwis rowerowy, a kondycję zawdzięcza m.in. temu, że niemal całą zimę spędza w Hiszpanii, gdzie intensywnie trenuje. Obojgu zwycięzcom gratulujemy!

W tegorocznej edycji  246 osób zdecydowało się na start, mimo niemal 30-stopniowych upałów. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy mierzyli się z własnymi słabościami, niezależnie od wyniku.

Zawody nie byłyby możliwe, gdyby nie profesjonalna organizacja i zaangażowanie Klubu Kolarskiego Ziemi Kłodzkiej. Dziękujemy całemu sztabowi osób, zwłaszcza Łukaszowi Czemarmazowiczowi, Januszowi Czemarmazowiczowi, Andrzejowi Smalcowi.

Jesteśmy wdzięczni osobom, instytucjom i firmom, które nas wsparły:  Urząd Miasta Duszniki-Zdrój (burmistrz Piotr Lewandowski), Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska, Powiat Kłodzki, Stowarzyszenie Zieleniec (Wojciech Zaczyk), Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM (prezes Andrzej Banaszewski), Centrum Medyczne Salus (Wiktor Wolfson i Mateusz Wolfson), Jan Mularczyk, Jan Kocemba,  Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Hurtownia Artykułów Gastronomicznych „Bałwanek”, hotel „Impresja”w Dusznikach-Zdroju, restauracja „Dobre Smaki” w Dusznikach-Zdroju, Pepsi, Aquapark Wrocław.

Sprawy organizacyjne i nagrody

Już niedługo spotkamy się w Zieleńcu na 11-tym Memoriale Filipiaka czyli Otwartych Mistrzostwach Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Dla przypomnienia kilka spraw organizacyjnych:

 • Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji przez Internet na stronie zapisów. Przyspieszy to załatwianie formalności w dniu zawodów.
 • Jeśli ktoś nie zdąży zapisać się przez Internet to możliwa będzie rejestracja w biurze zawodów przy głównym parkingu w Zieleńcu (naprzeciwko wyciągu Gryglówka) w dniu startu od 7.30.
 • Przypominamy program zawodów:
  - godz. 7.30 - 10.30 - zapisy w biurze zawodów w Zieleńcu
  - godz. 10.25 - 10.55 - ustawienie zawodników w sektorach startowych
  - godz. 11.00 - start maratonu
  - godz. 15:30 - uroczysta dekoracja
 • Dzieci poniżej 16 roku życia mogą startować jedynie na dystansie MINI.
 • Osoby uiszczające opłatę przelewem bankowym prosimy o przywiezienie wydruku potwierdzenia realizacji przelewu. Osoby uiszczające opłatę na miejscu prosimy, w miarę możliwości, o przygotowanie wyliczonej kwoty.

Na uczestników czekają w tym roku, oprócz pucharów i dyplomów, atrakcyjne nagrody: noclegi w Hotelu Impresja w Dusznikach-Zdroju, kolacje oraz słodkości w restauracji Dobre Smaki w Dusznikach-Zdroju, koszulki rowerowe, zestawy narzędzi rowerowych i gadżety z Urzędu Miasta Duszniki-Zdrój, zestawy od marszałka Dolnego Śląska (m.in. przewodniki po Dolnym Śląsku i futerały na tablety), sportowe torby, koszulki i kubki oraz przewodniki pod Kotlinie Kłodzkiej z firmy ZEM w Dusznikach-Zdroju, puzzle i eleganckie artykuły piśmienne z  Muzeum Papiernictwa, wejściówki do Akwaparku Wrocław oraz do Minieurolandu w Kłodzku.

Atrakcyjny weekend

28-29 lipca to w Dusznikach-Zdroju wyjątkowo atrakcyjny weekend. W Zieleńcu rozgrywamy nasz szosowo-górski Weekend Rowerowy, a Muzeum Papiernictwa organizuje „Święto Papieru”. To największy w Polsce festyn poświęcony wiedzy o papierze. Tegoroczne Święto Papieru będzie jednocześnie przyjęciem urodzinowym muzeum, które obchodzi 50 lat.
Na gości czekają bezpłatne warsztaty wytwarzania papieru, barwienia historycznymi metodami, a także liczne konkursy i stragany z lokalnym rękodziełem. Po naszych zawodach zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Papiernictwa, które mieści się w wyjątkowym młynie z 1605 roku. Jedną z atrakcji święta będzie koncert „Wolnej Grupy Bukowina” w sobotę o godz. 17. Więcej - http://muzeumpapiernictwa.pl

Zaproszenie na Cross Duathlon

Jeżeli nie tylko rower jest twoja odskocznią od codzienności, ale także biegasz to zapraszamy we wrześniu na Cross Duathlon Duszniki-Zdrój. Zawody odbędą się 22 września 2018 w Dusznikach-Zdroju. Będzie to druga tego typu impreza, w ubiegłym roku organizowaliśmy zawody w Polanicy-Zdroju pod nazwą Cross Duathlon Hotel Polanica. Czekają na Was 2 dystanse:
- MINI bieg 3,5 km - rower 10 km - bieg 3,5 km
- MEGA bieg 10,5 km - rower 32 km - bieg 3,5 km
oraz SZTAFETA 2-osobowa (jedna osoba biegnie, druga jedzie na rowerze).
Na uczestników poza nagrodami finansowymi za czołowe miejsca czeka na Was wiele nagród rzeczowych, głównie vouchery pobytowe okolicznych hoteli i pensjonatów. Udział w zawodach to świetna okazja na spędzenie weekendu w Dusznikach-Zdroju - znanym górskim uzdrowisku Kotliny Kłodzkiej u podnóża Zieleńca w Górach Orlickich. Zapraszamy na stronę: www.duathlonduszniki.pl

Uruchomienie zapisów

Zapisy dostępne są na stronie https://www.t2w.pl/zapisy/3

W tym roku zapraszamy także zawodników z licencją, którzy będą chcieli powalczyć o tytuł Mistrza/Mistrzyni Dolnego Śląska w Maratonie MTB, nasz wyścig został wpisany do oficjalnego kalendarza DZKol.

Zaproszenie na zawody w roku 2018

Mamy przyjemność poinformować, że w tym roku spotkamy się już na 11 edycji Otwartych Mistrzostw Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Zapraszamy 29 lipca 2018 (niedziela) do Zieleńca. W tym roku przygotowaliśmy nową trasę zarówno MINI jak i MEGA. Trasa MINI pozbawiona jest trudności technicznych, jest do pokonania przez każdego rowerzystę. Trasa MEGA bardziej wymagającą, dwukrotny wjazd na Orlicę wymaga bardzo dobrej kondycji, a niektóre odcinki zjazdowe techniki jazdy po górach. Zapraszamy do zapoznania się z opisami tras: MINI i MEGA.