Mistrzowie 2019

Cieszy mnie to zwycięstwo, które ma dla mnie także emocjonalny wymiar. Znałem Artura i jego rodzinie dedykuję tę wygraną. Każdego roku na starcie pamiętajmy, że te zawody upamiętniają wspaniałego człowieka, że spotykamy się tu także dla niego, a nie tylko ścigamy się dla wyników – mówił na podium mistrz Dolnego Śląska MTB 2019 Mikołaj Jurkowlaniec z IM Motion Specialized Skoda Gall-ICM. Z wynikiem 2 godz. 18 min. okazał się najlepszy spośród zawodników, którzy 28 lipca 2019 r. wystartowali w Otwartych Mistrzostwach Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”. Mistrzynią została Anna Michalak-Warżała ze Ski&Bike House Team, która przejechała 48 km w 3 godz.

Dopisała nam pogoda i frekwencja: wystartowało 350 osób, w tym całe rodziny. Najmłodsi zawodnicy urodzili się w 2010 roku, najstarszy – w 1935. Większość wybrała trasę mini: 28 km z niewielkimi trudnościami technicznymi i 600 m przewyższenia. - Podobało mi się to, że było mniej szutrowych odcinków na korzyść leśnych; to fajna odmiana - mówi  25-letni Michał Decewicz.

- Organizacja i oznakowanie bez zarzutu, opłaty niewygórowane. Na „Fisha” przyjeżdża się także dla atmosfery, po to żeby spędzić czas w piknikowej atmosferze. To nie są tylko zawody dla „psów wyścigowych” - żartuje  Andrzej Pajor, który startował w Zieleńcu po raz szósty. - Maraton „Fisha” dostarcza mnóstwo pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń. Wszyscy mili, profesjonalni, pomocni,  czuję się tutaj w rodzinie, gdzie jeden jest wyczynowcem, a inny po prostu spędza kilka miłych chwil na trasie i przy wspólnym stole. W tym roku uczciłem to nawet piosenką na cześć tej pasji.  Już czekam na kolejną edycję - opowiada Leszek Jamiołkowski z Warszawy.

- Na innych zawodach jest „spina”, przesadna rywalizacja, a tutaj jak na rodzinnym spotkaniu - przyznaje Łukasz Reiter. - Właśnie dla tej atmosfery będę tu startował tak długo, dopóki będę mógł wsiąść na rower - śmieje się 68-letni Karol Rutski z teamu Sport-Profit, którego reprezentanci co rok licznie stają na starcie. - Jest co podjeżdżać, a zjazdy nie są zabójcze - ocenia trasę mini.

W tym roku zaproponowaliśmy nową trasę mega, bardziej wymagającą technicznie i kondycyjnie, 48 km i 1350 m przewyższenia po Górach Bystrzyckich i Orlickich. - Rzeczywiście była trudniejsza, miała mocno interwałowy charakter i usiana była krótkimi, bardzo stromymi podjazdami. Dodano też wiele interesujących, wymagających technicznie zjazdów. Nowe odcinki mocno odmieniły znany dotąd profil i charakterystykę trasy. Nowością był też fakt, że mega miało jedną dużą rundę, w miejsce krótszej pętli pokonywanej dwukrotnie. Te wszystkie zmiany bardzo mi odpowiadają i trafiają w gusta bardziej zaawansowanych kolarzy. Dzięki nim trasa stała się atrakcyjniejsza niż w poprzednich latach. To dobry kierunek - uważa Mikołaj Jurkowlaniec.

Peleton na starcie honorowo poprowadził Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju. - Od lat z dumą wspieramy te zawody, które wpisuja się w naszą strategię promocji aktywnego wypoczynku. Chcemy pokazać, że Duszniki to miasto dla aktywnych, otoczone wspaniałą przyrodą, z której warto korzystać, także na rowerach. Cieszy mnie, że frekwencja co roku dopisuje, że zmieniają się trasy, poziom trudności. Doceniam też rodzinną atmosferę mistrzostw, to, że oprócz rywalizacji istotna jest współpraca i zabawa. Składam podziękowania Klubowi Kolarskiemu Ziemi Kłodzkiej i wszystkim zaangażowanym za naprawdę profesjonalną organizację – mówi burmistrz, który wystartował na rowerze z pierwszej w Polsce miejskiej wypożyczalni elektrycznych rowerów MTB, która w tym roku powstała w Dusznikach-Zdroju. Tegoroczna 12. edycja mistrzostw MTB wpisała się w bardzo aktywny weekend w Dusznikach-Zdroju: obchody 300 lat Zieleńca oraz XIX Święto Papieru, największy w Polsce festiwal poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze promujący najcenniejszy w Europie młyn papierniczy. W ramach naszego szosowo-górskiego Zielenieckiego Weekendu Rowerowego 27 lipca rozegraliśmy XVI Klasyk Kłodzki – Memoriał im. Wiesławy Sarkowskiej, a 28 lipca - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Cały sportowy weekend został przygotowany przez Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej, któremu serdecznie dziękujemy za profesjonalną organizację. Szczególne podziękowania za zaangażowanie należą się Łukaszowi Czemarmazowiczowi, Patrykowi  Marcinowskiemu i Bogdanowi Kocowi – bez Was nie byłoby tych zawodów. Jesteśmy wdzięczni za nieocenioną pomoc panu Janowi Kocembie i panu Janowi Mularczykowi. Podziękowania przekazujemy instytucjom i firmom, które okazały nam wsparcie:

 • - Urząd Miasta Duszniki-Zdrój, burmistrz Piotr Lewandowski
 • - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
 • - Powiat Kłodzki
 • - Stowarzyszenie Zieleniec
 • - Nadleśnictwo Zdroje
 • - Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM, prezes Andrzej Banaszewski
 • - Centrum Medyczne SALUS, prezes Mateusz Wolfson i Wiktor Wolfson
 • - Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
 • - Hotel Impresja w Dusznikach-Zdroju
 • - Restauracja Dobre Smaki w Dusznikach-Zdroju
 • - Gazeta Wyborcza
 • - Aquapark Wrocław
 • - Gabriel Mularczyk
 • - Coca-Cola
 • - Mineral Zdrój

Przedwyścigowy komunikat techniczny

1. Na rozjeździe dystansów, gdzie zostanie zlokalizowany również bufet (ok. 15 km) wprowadzono limit czasowy wjazdu na dystans MEGA, który wynosi 1,5 h. Oznacza to, że każdy kto pojawi się na rozjeździe po godzinie 12:30 będzie mógł kontynuować rywalizację jedynie na dystansie MINI.
2. Na trasie nad Waszym bezpieczeństwem będą czuwali wolontariusze, strażacy, policjanci i ratownicy medyczni oraz GOPRu. Na wszelki wypadek ci ostatni zalecają zainstalowanie na Waszych smartfonach aplikacji Ratunek (do pobrania z Google Play w przypadku systemu Android).
3. Ze względów bezpieczeństwa oraz czysto technicznych (m.in. wycinki drzew) na trasie dokonano kosmetycznych zmian w stosunku do tej udostępnionej w internecie. Występują one w 4 miejscach, głównie na dystansie MEGA, dlatego w tych miejscach (ok. 15 km przed bufetem/rozjazdem, ok. 23 km, 25 km oraz 33 km) nie należy sugerować się udostępnionym trackiem .gpx. Wszelkie obawy pogubienia trasy rozwiewamy jednak bardzo dobrym oznaczeniem
4. Przypominamy, że na trasie możecie spotkać różne typy oznaczeń:
Strzałki na żółtym tle
Strzałki na asfalcie
Biało-czerwona taśma ostrzegawcza
5. Biuro zawodów jutro otwieramy o godz. 7:30. Jedyną możliwością opłacenia wpisowego jest gotówka
6. Jeżeli jeszcze nie dokonałeś zapisów, możesz to zrobić klikając ten link: https://www.t2w.pl/zapisy/21
 
Do zobaczenia.

Sprawy organizacyjne i nagrody

Już w niedzielę spotkamy się w Zieleńcu na 12-tym Memoriale Filipiaka czyli Otwartych Mistrzostwach Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Dla przypomnienia kilka spraw organizacyjnych:
• Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji przez Internet na stronie zapisów. Przyspieszy to załatwianie formalności w dniu zawodów.
• Jeśli ktoś nie zdąży zapisać się przez Internet to możliwa będzie rejestracja w biurze zawodów przy głównym parkingu w Zieleńcu (naprzeciwko wyciągu Gryglówka) w dniu startu od 7.30.
• Przypominamy program zawodów:
- godz. 7.30 – 10.30 – zapisy w Biurze Zawodów
- godz. 10.25 – 10.55 – ustawianie zawodników w sektorach startowych
- godz. 11.00 – start maratonu
- godz. 15.30 – uroczysta dekoracja uczestników Maratonu MTB
- godz. 16:15 – konkurs o maratonie z nagrodami
- godz. 17.30 – zamknięcie imprezy sportowej
• Osoby uiszczające opłatę przelewem bankowym prosimy o przywiezienie wydruku potwierdzenia realizacji przelewu. Osoby uiszczające opłatę na miejscu prosimy, w miarę możliwości, o przygotowanie wyliczonej kwoty.
• Poniżej 18 lat wymagana obecności rodzica (prawnego opiekuna) w czasie trwania imprezy i podpisanie oświadczenia z wyrażeniem zgody na start.
• Poniżej 16 lat zalecane jest, aby rodzic (prawny opiekun) przebywał w zasięgu wzroku i głosu ze swoim dzieckiem. Poniżej 16 lat zalecane jest zapoznanie się z trasą zawodów. Poniżej 16 lat dozwolony jest start jedynie na dystansie MINI.

Na uczestników czekają w tym roku, oprócz pucharów i dyplomów, atrakcyjne nagrody: dla mistrza i mistrzyni voucher na podwójny nocleg z osobą towarzyszącą w Hotelu Impresja w Dusznikach-Zdroju, dla zwycięzców w kategoriach zaproszenie na kolację w restauracji Dobre Smaki w Dusznikach-Zdroju. Dodatkowo koszulki rowerowe, zestawy narzędzi rowerowych i gadżety z Urzędu Miasta Duszniki-Zdrój, torby, koszulki z Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Dusznikach-Zdroju, upominki z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju , wejściówki do Aqaparku Wrocław uprawniające do 50% zniżki na bilet całodniowy.

Zaproszenie na rok 2019

Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB w Zieleńcu

28 lipca 2019 zapraszamy do Zieleńca w Dusznikach-Zdroju na Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”.

W ostatnią niedzielę lipca już po raz 12. spotykamy się w Zieleńcu. Trasa mini dostępna także dla dzieci i debiutantów to 28 km z niewielkimi trudnościami technicznymi i 600 m przewyższenia. Natomiast nowa trasa mega 48 km jest bardziej wymagająca technicznie i kondycyjnie niż w poprzednich latach, z wieloma stromymi podjazdami i 1350 m przewyższenia. W dużej mierze biegnie przez atrakcyjne, malownicze odcinki Gór Bystrzyckich.

Nasz wyścig został wpisany do oficjalnego kalendarza Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, więc na tym odcinku mają szansę sprawdzić się także zawodnicy z licencją, którzy chcą powalczyć o tytuł Mistrza/Mistrzyni Dolnego Śląska w Maratonie MTB.

Zachęcamy do udziału także całe rodziny, niezależnie od wieku. Proponujemy klasyfikację rodzinną i kategorie dla najmłodszych: MD, KD (do 12 lat), M0, K0 (13-15 lat). Wytrwałych zapraszamy na cały Zieleniecki Weekend Rowerowy, szosowo-górski: 27 lipca w Zieleńcu zostanie rozegrany Klasyk Kłodzki (Puchar Polski w Maratonach Szosowych, cztery dystanse: giga, mega, mini, rodzinny), a 28 lipca - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Opłaty od lat są bez zmian. Memoriał upamiętnia Artura Filipiaka „Fisha”, naszego przyjaciela i entuzjastę kolarstwa górskiego. Profesjonalną obsługę obu imprez zapewnia Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej.

Mistrzowie 2018

Aleksandra Podgórska i Gracjan Krzemiński zostali mistrzami Dolnego Śląska w MTB podczas XI Otwartych Mistrzostw Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka „Fisha”.

Aleksandra Podgórska, 24-latka z Bielawy jeździ w SGR Specialized. Jest w kadrze Polski w kolarstwie XC i udział w Zieleńcu potraktowała jako start treningowy przed Mistrzostwami Europy w Glasgow w sierpniu. - Rodzice też uprawiają kolarstwo górskie i bardzo mnie zachęcali, ale nie byłam zainteresowana. W końcu spróbowałam, przed siedmiu laty i wciągnęło mnie na dobre. Lubię rywalizację i satysfakcję na podium - opowiada mistrzyni. W Zieleńcu jest po raz drugi. - Jestem pozytywnie zaskoczona: spodziewałam się, że trasa będzie łatwa, a tymczasem wymagań nie brakowało. Podjazdy były wymagające fizycznie i technicznie: skały, kamienie, korzenie. Lubię takie wyzwania - dodaje Aleksandra Podgórska, która pokonała dystans mega w 2 godz. 22 minuty.

Gracjan Krzemiński, 34-latek z Polanicy-Zdroju startuje w Zieleńcu od pierwszej edycji. - To dla mnie ważne zawody, bo organizuje je Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej, pierwszy klub kolarski, z którym byłem związany – mówi zawodnik Mitsubishi Materials MTB Team. Uważa, że tegoroczna trasa jest najlepszą w historii zawodów: mało szutrów, dużo odcinków trudniejszych niż w poprzednich latach. - Najbardziej wymagający, wydolnościowo i technicznie, był siedmiokilometrowy podjazd z Dusznik-Zdroju na Orlicę, pełen korzeni i dziur. To właśnie się najlepiej wspomina.

Trasa mega była trudniejsza, a trasa mini nieco łatwiejsza niż poprzednio. To dobry kierunek, dzięki temu szansę na start mają osoby z różnymi możliwościami - uważa mistrz, który przyjechał z czasem 2 godz. 11 min. Na co dzień prowadzi w Polanicy-Zdroju serwis rowerowy, a kondycję zawdzięcza m.in. temu, że niemal całą zimę spędza w Hiszpanii, gdzie intensywnie trenuje. Obojgu zwycięzcom gratulujemy!

W tegorocznej edycji  246 osób zdecydowało się na start, mimo niemal 30-stopniowych upałów. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy mierzyli się z własnymi słabościami, niezależnie od wyniku.

Zawody nie byłyby możliwe, gdyby nie profesjonalna organizacja i zaangażowanie Klubu Kolarskiego Ziemi Kłodzkiej. Dziękujemy całemu sztabowi osób, zwłaszcza Łukaszowi Czemarmazowiczowi, Januszowi Czemarmazowiczowi, Andrzejowi Smalcowi.

Jesteśmy wdzięczni osobom, instytucjom i firmom, które nas wsparły:  Urząd Miasta Duszniki-Zdrój (burmistrz Piotr Lewandowski), Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska, Powiat Kłodzki, Stowarzyszenie Zieleniec (Wojciech Zaczyk), Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM (prezes Andrzej Banaszewski), Centrum Medyczne Salus (Wiktor Wolfson i Mateusz Wolfson), Jan Mularczyk, Jan Kocemba,  Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Hurtownia Artykułów Gastronomicznych „Bałwanek”, hotel „Impresja”w Dusznikach-Zdroju, restauracja „Dobre Smaki” w Dusznikach-Zdroju, Pepsi, Aquapark Wrocław.

Sprawy organizacyjne i nagrody

Już niedługo spotkamy się w Zieleńcu na 11-tym Memoriale Filipiaka czyli Otwartych Mistrzostwach Dolnego Śląska w Maratonie MTB. Dla przypomnienia kilka spraw organizacyjnych:

 • Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji przez Internet na stronie zapisów. Przyspieszy to załatwianie formalności w dniu zawodów.
 • Jeśli ktoś nie zdąży zapisać się przez Internet to możliwa będzie rejestracja w biurze zawodów przy głównym parkingu w Zieleńcu (naprzeciwko wyciągu Gryglówka) w dniu startu od 7.30.
 • Przypominamy program zawodów:
  - godz. 7.30 - 10.30 - zapisy w biurze zawodów w Zieleńcu
  - godz. 10.25 - 10.55 - ustawienie zawodników w sektorach startowych
  - godz. 11.00 - start maratonu
  - godz. 15:30 - uroczysta dekoracja
 • Dzieci poniżej 16 roku życia mogą startować jedynie na dystansie MINI.
 • Osoby uiszczające opłatę przelewem bankowym prosimy o przywiezienie wydruku potwierdzenia realizacji przelewu. Osoby uiszczające opłatę na miejscu prosimy, w miarę możliwości, o przygotowanie wyliczonej kwoty.

Na uczestników czekają w tym roku, oprócz pucharów i dyplomów, atrakcyjne nagrody: noclegi w Hotelu Impresja w Dusznikach-Zdroju, kolacje oraz słodkości w restauracji Dobre Smaki w Dusznikach-Zdroju, koszulki rowerowe, zestawy narzędzi rowerowych i gadżety z Urzędu Miasta Duszniki-Zdrój, zestawy od marszałka Dolnego Śląska (m.in. przewodniki po Dolnym Śląsku i futerały na tablety), sportowe torby, koszulki i kubki oraz przewodniki pod Kotlinie Kłodzkiej z firmy ZEM w Dusznikach-Zdroju, puzzle i eleganckie artykuły piśmienne z  Muzeum Papiernictwa, wejściówki do Akwaparku Wrocław oraz do Minieurolandu w Kłodzku.

Atrakcyjny weekend

28-29 lipca to w Dusznikach-Zdroju wyjątkowo atrakcyjny weekend. W Zieleńcu rozgrywamy nasz szosowo-górski Weekend Rowerowy, a Muzeum Papiernictwa organizuje „Święto Papieru”. To największy w Polsce festyn poświęcony wiedzy o papierze. Tegoroczne Święto Papieru będzie jednocześnie przyjęciem urodzinowym muzeum, które obchodzi 50 lat.
Na gości czekają bezpłatne warsztaty wytwarzania papieru, barwienia historycznymi metodami, a także liczne konkursy i stragany z lokalnym rękodziełem. Po naszych zawodach zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Papiernictwa, które mieści się w wyjątkowym młynie z 1605 roku. Jedną z atrakcji święta będzie koncert „Wolnej Grupy Bukowina” w sobotę o godz. 17. Więcej - http://muzeumpapiernictwa.pl